2015

Grudzień 2015 – Śmietnisko w Starczanowie
Prowadzimy stały monitoring działań Gminy w ramach procesu rekultywacji nieczynnego śmietniska w Starczanowie.

Grudzień 2015 – Druga Wiejska Choinka w Nekielce
Dnia 5- tego grudnia 2015 odbyło się wspólne ubieranie choinki. Przez poprzedzający to wydarzenie tydzień można było odbierać styropianowe bombki od p. Sabiny w sklepie. Założenie było takie, iż każdy dom/ rodzina w Nekielce przyozdobi swoimi ozdobami bożonarodzeniowe drzewko na znak przynależności do społeczności jaką tworzą wszyscy jej mieszkańcy. 5 grudnia natomiast odbyło się uroczyste ubieranie choinki. Na miejsce przybyło niemal 100 osób i wraz z pomocą Ochotniczej Straży Pożarnej z Nekli, pięciometrowa choinka została pięknie ubrana. Po tej wspólnej zabawie wszyscy uczestnicy wraz Anną Kareńską (właścicielką kościółka w Nekielce) udali się właśnie do owego kościołka w celu złożenia sobie życzeń i wspólnego świętowania. Pojawił się również Gwiazdor w ramach spełniania swoich obowiązków świątecznych i obdarował najmłodszych prezentami. Było również wspólne śpiewanie kolęd i rozmowy. Po ekscytującym południu wszyscy rozeszli się do swoich domów a przy odjeździe mogli podziwiać magiczne, oświetlone drzewko.

Listopad 2015- Znaki drogowe
Jako realizację zadania zgłoszonego do funduszu sołeckiego, Czysta Nekla Stowarzyszenie Ekologiczne podjęło się ustawienia znaków informacyjnych, zachęcających, w przyjaznym i życzliwym duchu do ograniczania prędkości na drodze. Znaki są unikalne na skalę kraju, mają zachęcać a nie straszyć, a przedsięwzięcie ma służyć bezpieczeństwu wszystkich członków Społeczności lokalnej: i ludzi, i zwierząt.

Listopad 2015- Protest w Zasutowie
Na wniosek mieszkańców Zasutowa, Czysta Nekla protestuje przeciwko planowanej inwestycji chińskiego koncernu New Hope Group na terenie Zasutowa wnosi do burmistrza miasta i Gminy Nekla o uznanie za stronę w postępowaniu. Gigantyczne inwestycje chińskich przedsiębiorców na terenie Wielkoplski spotykają się z licznymi protestami mieszkańców. Tego rodzaju inwestycje są zagrożeniem dla czystości środowiska, zaburzają ład architektoniczny i narażają na szwank dobrostan miejscowej społeczności lokalnej.

Październik 2015 – śmieciobranie V
W sobotę 3 października w Nekielce po raz piąty zebrali się ekolodzy ze wsi oraz okolicy na tradycyjne już śmieciobranie. Impreza ta, organizowana przez Stowarzyszenie Ekologiczne Czysta Nekla, miała na celu sprzątanie okolicznych terenów ze śmieci zostawionych tam przez nieświadomych lub też leniwych „miłośników” przyrody. „Zdobycz” była spora: w ciągu dwóch godzin zebrano ok. 20 dużych worków z odpadami, od pustych butelek po piwie poczynając aż do części samochodowe. „Wisienką na torcie” okazały się dwa porzucone w lesie znaki drogowe, które jakiś czas temu „zniknęły” z zakrętu ul. Nekielskiej przy trasie DK92. „Tym razem nie było źle”, komentował jeden z uczstników. „Przecież przez suszę nie było jeszcze dużego napływu grzybiarzy, którzy – zgodnie z naszym doświadczeniem – śmiecą najbardziej”. Udział w śmieciobraniu wzięło ok. 35 osób, w tym delegacja zaprzyjaźnionego z Czystą Neklą stowarzyszenia „Projekt Września” ze stolicy powiatu. Po pracy przy śmieciach uczestnicy odpoczywali na pikniku przy schronisku i częstowali się smakołykami własnego wyrobu. Następna edycja śmieciobrania w Nekielce na wiosnę.

Październik 2015- Kurs Pierwszej Pomocy
W ramach dofinansowania realizacji zadań publicznych z budżetu miasta i Gminy Nekla, Czysta Nekla Stowarzyszenie Ekologiczne we współpracy ze Skoda Auto Szkoła, zorganizowało szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Uczestnicy wykonywali ćwiczenia praktyczne z zakresy reanimacji, udzielania pierwszej pomocy w różnych urazach, uczestniczyli w symulacjach wypadków drogowych z dachowaniem i przeszli kurs teorii z zakresu bezpiecznej jazdy.

Wrzesień 2015: Petycja do Wojewody w sprawie inwestycji ECER
Nie mogąc liczyć na czynne i aktywne poparcie swoich działań w radzie miasta i Gminy Nekla, stowarzyszenie Czysta Nekla złożyło petycję na ręce wojewody Wielkopolskiego Piotra Florka. Po nowelizacji ustawy o petycjach, nekielskie stowarzyszenie było pierwszym w Wielkopolsce i najprawdopodobniej pierwszym w Polsce, składającym petycję w ramach nowych przepisów.

Wrzesień 2015- List Otwarty członków Czystej Nekli
skierowany do radnych i władz samorządowych w celu przeciwdziałań powstania Fabryki Paliw Alternatywnych. Opublikowanie w prasie i złożenie na ręce radnych, naszego listu, miało ich zmobilizować do podjęcia działań na rzecz Społeczności lokalnej, która nie życzy sobie śmieciowych inwestycji w okolicy.

Wrzesień 2015 – Realizacja grantu „Poznaj przyrodę Gminy Nekla”
W ramach dofinansowania realizacji zadań publicznych z budżetu miasta i Gminy Nekla, Czysta Nekla Stowarzyszenie Ekologiczne zorganizowało prezentacje związane z przyrodniczym bogactwem naszego terenu- wramach drugiej prezentacji z tego cyklu mówił prof. dr hab. Aleksander Winiecki, biolog i ornitolog, zawodowo związany z Uniwersytetem im Adama Mickiewicza w Poznaniu. Profesor Winiecki zafascynowany urokami rzeki Warty, uczynił ją główną bohaterką spotkania. Gość opowiadał o walorach Warty. Prelekcja przybrała formę podróży wzdłuż rzeki, ilustrowanej autorskimi, doskonałymi artystyczne fotografiami. Prelegent mówił nie tylko o bogactwie przyrodniczym jakie związane jest z rzeką, ale także o tym, jaka towarzyszyła jej historia ludzka i jak rzeka wpływa na siedliska człowieka. Ta wieloaspektowość opowieści, ale także fascynacja prelegenta bohaterką- rzeką Wartą, wykreowała magiczną aurę, w zasadzie nie naukowej prelekcji ale gawędy. Spotkanie miało bardzo przyjemną aurę, dzięki gościnnej Pani Annie Kareńskiej, która wyraziła zgodę na realizację wydarzenia w swoim kościółku. Spotkanie było otwarte dla wszystkich, Czysta Nekla zaprosiła także burmistrza Gminy i radnych. Z zaproszenia skorzystał przewodniczący Rady Gminy Nekla – pan Czesław Kozielski.

Sierpień 2016 Sesja rady powiatu
W sierpniu Czysta Nekla pojawiła się na sesji Rady Powiatu w celu podjęcia rozmów z radnymi, na temat śmieciowych inwestycji w powiecie. Tłumaczyliśmy na czym polegają zagrożenia wynikające z tego rodzaju inwestycji.

Czerwiec 2015 Piknik Śniadaniowy
Czysta Nekla, na zaproszenie urzędu miasta i Gminy Nekla, wzięła udział w pikniku śniadaniowym. Promowaliśmy wiedzę o zdrowym żywieniu, dietetycznych produktach lokalnych i ich kreatywnym wykorzystaniu. Przy okazji promowaliśmy działania Czystej Nekli.

Maj 2015: Akcja Mural
Mural – nazwa pochodzenia hiszpańskiego oznaczająca w skrócie dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego, najczęściej monumentalne. (żródło – wikipedia). W piątek 1 maja 2015 roku, w samo południe w Nekielce miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Czysta Nekla- Stowarzyszenie Ekologiczne zorganizowało akcję wspólnego malowania muralu przy schronisku w Nekielce. Pomysł ten spotkał się z szerokim odzewem. Licznie przybyłych mieszkańców Nekielki, Nekli, członków oraz wolontariuszy Stowarzyszenia Czysta Nekla przywitał Jacek Papla oraz prezes Stowarzyszenia Czysta Nekla, Hanna Mamzer. Po miłych słowach, głos zabrali artystyczni opiekunowie tego przedsięwzięcia – zielonogórscy graficy: Joanna Hanć i Mirosław Gugała. Wyjaśnili pokrótce wszystkim swoją wizję muralu i zagwarantowali swoje wsparcie. Organizatorzy zapewnili farby, pędzle i wałki do malowania. Wszyscy ochoczo zabrali się do pracy. Tematem przewodnim muralu była wspólna mapa, dlatego bardzo szybko praca z indywidualnej przerodziła się w zbiorową. Każdy uczestnik chciał pozostawić cząstkę siebie, każdy miał własne wyobrażenie o tym, jak i co chce namalować. W błyskawicznym tempie mural nabierał kolorów i kształtu. Pani Joanna podpowiadała niezdecydowanym, pan Mirosław podjął się malowania przepiękną czcionką napisów na życzenie. Końcowy efekt prac zachwycił wszystkich i przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Po intensywnej ale i owocnej pracy wszyscy chętnie zasiedli przy wspólnym stole, aby skosztować przyniesionych pyszności. Oprócz rewelacyjnych ciast, cudownych herbat i wybornej sałatki nie zabrakło humoru, życzliwości i otwartości. To wszystko każe odbierać piątkowe popołudnie i akcję malowania muralu jako wspaniałe przeżycie, które wszyscy będą jeszcze długo wspominać. Stowarzyszenie Czysta Nekla już zapowiada kolejne ciekawe inicjatywy, których już nie sposób się doczekać.

Maj 2015 – Szkolenie Kreatywne
Z inicjatywy Czysta Nekla Stowarzyszenie Ekologiczna, urząd Miasta i Gminy Nekla zorganizował kreatywne szkolenie dla członków organizacji pozarządowych. Celem szkolenia było podniesienie twórczego potencjału lokalnych stowarzyszeń. Szkolenie poprowadziła ekspertka, trenerka twórczego myślenia Sylwia Hul z poznańskiej Concordii.

Maj 2015 – Realizacja grantu „Poznaj przyrodę Gminy Nekla”
W ramach dofinansowania realizacji zadań publicznych z budżetu miasta i Gminy Nekla, Czysta Nekla Stowarzyszenie Ekologiczne zorganizowało prezentacje związane z przyrodniczym bogactwem naszego terenu. Gościem i prelegentem spotkania był prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, doskonały ornitolog i Dyrektor Zakładu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Oprawę graficzną jak zwykle zapewnił nieoceniony Jacek Papla.

Kwiecień 2015: Śmieciobranie IV
18-ego kwietnia w godzinach 10.30- 14.00 odbyło się czwarte już śmieci obranie organizowane przez Czysta Nekla Stowarzyszenie Ekologiczne. Celem spotkania jest sprzątanie okolicznych lasów i dróg z porzuconych śmieci i odpadów. Działanie te mają na celu utrzymanie okolicy we względnym porządku i przywrócenie naturalnych warunków do wzrostu zarówno drzew i krzewów jak i zachowaniu estetyki miejsca. W ramach przygotowania do akcji zakupione zostały worki i rękawiczki. W akcji uczestniczyło ok 30 -40 osób. W ciągu 3 godzin zostały zebrane góry śmieci następnie skumulowane i pozostawione do wywozu. Pracę zakończyliśmy wspólnym ogniskiem. W tym roku spotkała nas niespodzianka- jedna z uczestniczek spotkania znalazła 200 złotych, zebrane w foliowej kopercie, z załączoną listą osób. Po detektywistycznej analizie informacji, okazało się że pieniądze zostały zebrane na wycieczkę dzieci ze szkoły w Nekli. Fundusze wróciły do prawowitych właścicieli.

Kwiecień 2015 Akcja WatchDog
Czysta Nekla uzyskała grant przyznawany przez Ogólnopolską Sieć obywatelską Watch Dog, zmierzającą do budowania i popularyzowania idei społeczeństwa obywatelskiego, aktywnie komunikującego się z jednostkami samorządu terytorialnego. W ramach tego projektu sieć Watch Dog wraz z około dwudziestoma gminami, przyglądała się działaniu spółek komunalnych, co miało służyć propagowaniu koncepcji dostępu do informacji publicznej. W ramach projektu Czysta Nekla podjęła się monitoringu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych z Wrześni, spółki gminnej. Napotkaliśmy znaczący opór i niechęć urzędników do udostępniania informacji, co wskazuje także na ich nieznajomość ustaleń prawnych z tego zakresu. W ramach grantu, przedstawiciele Czystej Nekli uczestniczyli w dwóch zjazdach szkoleniowych z zakresu monitoringu spółek i dostępu do informacji publicznej.

Kwiecień 2015 : ECER – brak pozwolenia
Firma Ecer Recykling planuje wybudować w Starczanowie Fabrykę Paliw Alternatywnych. Paliwa alternatywne produkowane są ze śmieci posiadających wartości energetyczne. W warunkach polskich robi się to ze śmieci mieszanych, co sprawdzone zostało w istniejącym zakładzie produkcyjnym, jaki Firma Ecer Recykling ma w Luboniu. Podjęto działania, które uświadomić mają mieszkańcom gminy Nekla zagrożenia, jakie niesie za sobą taka inwestycja. Ulotkowa akcja informacyjna pokazywała poziom technologii i kultury pracy FPA w Luboniu. Podjęto działania prawne, których celem jest zablokowanie śmieciowej inwestycji. Taka inwestycja nie stymuluje rozwoju jej bliższego i dalszego sąsiedztwa, stanowi zagrożenie dla dobrostanu ludzi i ochrony przyrody.

Kwiecień 2015 – Konferencja Wydziału Ruchu Drogowego Wojewódzkiej Komendy Policji w Poznaniu
Na zaproszenie rzecznika prasowego komendy Policji Wojewódzkiej w Poznaniu, Macieja Bednika, Czysta Nekla uczestniczyła na konferencji policji propagującej bezpieczeństwo na drogach i bezpieczną jazdę. Czysta Nekla została wyróżniona prośbą o zaprezentowanie organizowanej w styczniu akcji- „Bezpieczna droga ludzie i zwierzęta”. Idea oceniona została przez policjantów pozytywnie a wręcz uznana za godną naśladowania.

Luty 2015: Akcja Nocne Łaziki
W lutym 2015 w pojawił się nowy pomysł, spójny zresztą z aktualnymi trendami fit i zdrowego stylu życia. Powstała Grupa Nocnych Łazików, których główną powinnością i przyjemnością było przemierzanie Nekielki i okolicznych lasów pieszo. Marsze organizowane były w miarę regularnie i trasy obejmowały dystans 5- 9 km .Uczestnicy walczyli zacięcie o poprawę kondycji. Większość nadal przemierza nekielski rewir we własnym zakresie. Marsze odbywały się w godzinach wieczornych, co dodawało im uroku tajemniczości.

17 stycznia 2015: Akcja Bezpieczna Droga
Akcja zorganizowana została przez Czysta Nekla Stowarzyszenie Ekologiczne Skoda Auto Szkoła a także Wydział Ruchu Drogowego Wojewódzkiej Komendy Policji. Dnia 17 stycznia 2015 w godzinach 11.00 -14.00 odbyło się planowane przedsięwzięcie, które miało na celu uświadomienie mieszkańcom zagrożeń, jakie stanowi nadmiernie rozwijania przez kierowców prędkość. Szybka jazda stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale też dla dzikich zwierząt przebiegających przez drogę. Pomysł akcji był odpowiedzią na zaobserwowane przypadki częstego przekraczania szybkości i potrąceń, nieraz śmiertelnych- właśnie zwierząt dzikich. Na drogach wiejskich bardzo często pojawiają się także zwierzęta domowe, w tym i gospodarskie. Każdy właściciel samochodu winien widzieć również na ile sprawne są jego hamulce i opony i jak sprawnie nimi operować. Dlatego też na spotkaniu odbył się pokaz hamowania przy różnych prędkościach oraz profesjonalna instrukcja jak należycie wykonać taki manewr. Następnie przedstawiono jaką ważną rolę odgrywają spowalniacze na drogach: garby, wysepki, szykany i znaki ostrzegawcze. Pokazano również system działania alko-gogli, które stanowią symulację wzroku człowieka po spożyciu alkoholu. Odbyła się próba przejścia pieszych w alko-goglach pomiędzy pachołkami w celu unaocznienia możliwych zagrożeń. Całe wydarzenie zaowocowało kolejną dawką wiedzy a jednocześnie było motywem integracyjnym mieszkańców Nekielki.

Styczeń 2015:  3 DKF – Dyskusyjny Klub Filmowy w Nekielce.
Podtrzymujemy działalność tego oto klubu, w ramach którego wyświetlane są filmy: fabularne, dokumentalne, autorskie, a także animacje. Cyklicznie co miesiąc w schronisku na ul. Wilczej zbierają się mieszkańcy Nekielki i okolic żeby wspólnie obejrzeć i skomentować wybrane projekcje. Każdy ma szansę przełamać własne opory co do publicznej wypowiedzi i wyrazić swoje przemyślenia. Jednak kluczowym motywem organizacji tych spotkań jest poznanie różnego typu treści filmów, często niszowych, dostępnych tylko w klubach dyskusyjnych.

Styczeń 2015: Sesja Rady Gminy
Na styczniowej sesji rady Gminy protestowaliśmy aktywnie przeciwko inwestycji firmy Ecer. Członkowie stowarzyszenia ubrani w koszuli, uzbrojeni w transparent negatywnie wypowiadający się o inwestycjach śmieciowych, złożyli na ręce burmistrza wniosek o odwołanie się od decyzji starosty, który wydał pozwolenie na budowę niechcianej fabryki paliw alternatywnych. Burmistrz obiecał złożyć odwołanie. Na sesję przyjechały lokalne Media TVP Poznań, która zaprezentowała reportaż o całej sprawie, Radio Merkury, Portal Internetowy Nowa Września oraz Wiadomości Wrzesińskie.

Stowarzyszenie ekologiczne